Ehk siis jätkuv peavalu teemal, mida me sööme ja tarbime ning kuidas see meid mõjutab. Teemasid saab kenasti alajaotustesse jagada.
Toit.
Ise kodus süüa tehes ning omale kaupluses tooteid valides teen ma selle valiku, mis mulle kõige õigem tundub. Enamasti siis kas mahe ja/või kohalik kaup. Noh, näiteks juustu ma ei osta mahedat, sest see oli nii kibeda maitsega, et otsustasin lihtsalt kohaliku kasuks. Olen ka märganud, et juba pikemat aega jätan ma pigem puuviljad ostmata, kui et tassin näiteks nelja nektariiniga koju veel plastmasskarbi ning pakkevõrgu. Mingeid pagana Uus-Meremaa või Lõuna-Aafriga õunu ei osta ma nagu iialgi. Nõme on see, et kodu suhtes kõige mugavamas asukohas olev pood ei ostagi kohalikke õunu sisse. Hea küll - üks sort on. Sellised hästi hapud ahjus küpsetamise õunad. Nagu... Ajuvaba. Nii ma siis peangi minu jaoks ebamugavas kohas asuvasse Sainsbury's'sse ronima, et sealt kohalikku toodangut saada. No olgu, sellega saab veel hakkama. Hoopis suurem dilemma on mul pidevalt tööl olles.
Nimelt saame me tööl ühe naela eest lõunat osta. Enamasti on kokad nii kenad, et nad teevad seda, mida sa tahad. Noh, kas salatit või nuudleid või liha või kala vms. Aga asja juures on aga. Nimelt nad ei kasuta mitte mingit mahetoodangut. Olen ise oma silmaga näinud, et jogurtid ja pähklivõid ja koogikesed sisaldavad kõik GM-i. Kindlasti veel paljud muud asjad, sest ega ma ju kööki revideerimas ei ole käinud, loen neid silte, mis lihtsalt kättesaadavad on. Ja nii ongi - kas siis odavalt ja mugavalt GM toit või palju raha ning aega kulutades isetehtud toit.
Mulle küll meeldib hirmsasti süüa teha ning vahel teen tööle kaasa ka, aga vabal päeval eelistan ma lihtsalt niisama tshillida ja ja puhata. Sest ma lihtsalt ei jaksa.
Samas, eks, raha kokkuhoiu mõttes võib ju praegu süüa küll tööl ja odavalt. Ükspäev, kui rohkem raha on, saan rohkem valida. Sest hotellis töötades olid meil tasuta lõunad ning tööriided saadeti tööandja kuludega keemilisse. Nüüd pesen ma kõik oma tööriided ise ning kõigele lisaks tuleb veel süüa ka osta. Ei-ei, mulle ikka meeldib mu töö, aga kui mul enne kestis pesupulbripakk pool aastat, siis nüüd vaid 1,5 kuud. Et kulud on suurenenud ja... Noh, saate aru. Aeg versus raha versus südametunnistus versus tahe versus õige versus jne.
Taaskasutamine/ümbertöötlemine.
Kes veel mäletab, siis meil on aias kompostihunnik. Ikka funkab ja kasvab ning olen sealt päris mitmeid kordi juba mullaks muutunud kihti mööda peenrakest laiali vedanud. Eile jälle kühveldasin seal hunnikust ning välja veeresid apelsin ning mandariin. Kuhja sügavuse järgi otsustades olid nad seal kindlasti üle kuu aja olnud. Ja neil ei olnud mitte ühtegi lagunemise märki, kuigi muu kraam samas kihis oli juba selline mustjaspruun läga väikeste tuvastamatute tükkidega. Need tsitruselised said kindlasti ära visatud ikka sel põhjusel, et nad enam söömiseks ei kõlvanud... Aga kuu aega hiljem kõige roiskuva keskel ja ikka täiesti puutumatud...?
Majakaaslased on hakanud rohkem taaskasutusse panustama. Näiteks ei ole enam ainult mina see, kes köögis asuva kasti õue omasse tühjendab. Samas tarbivad nad igast kräppi ikka oluliselt rohkem kui mina ning mitte kõik asjad ei lähe taaskasutusse... Aga noh, parem kui varem.
Kehahooldus.
Sellega nii suurt teemat ei ole kui toiduga. Kuna juuksehooldustooteid ei kulu nii palju kui toitu, siis neid võib valida ja rahus ka kallemaid asju osta. Samas on meie vannitoas veel eelmistest elanikest mahajäänud nänni. Enamuse olen tööle viinud - seal kuluvad ikka ära, aga näiteks juuksepalsamit ei kasuta seal keegi. Seega vedelebki meil vannitoas mõni palsam. Ja minul on juhuslikult mahepalsam otsas. Aga käsi ei tõuse keemilist kasutama. Pigem olen üldse ilma. Sest ma ei taha rohkem keemiat enda sisse ja peale (sest mingi 60% imedub läbi naha vereringesse...), samas südametunnistus närib, et raiskamine... Oeh.
Helgematel toonidel jätkates roovisin oma nõgeseleotise ära. Tulemus: oluliselt vähem juukseid tuli pärast pesu peast ära. Nii et see point on siis tõestatud. Siidisust ja pehmust seevastu küll nagu ei märka, pigem tunduvad juuksed just kuidagi traatjamad ja tugevamad. Kuivõrd ma eelmine pesukord proovisin kummelileotist (ei, sellest ei olnud ma midagi kuulnud, aga kuivõrd kummel ju muidu selline hea taim on, siis mõtlesin proovida), siis tean omast kogemusest rääkida, et kummel tegi küll juuksed palju pehmemaks ning siidisemaks. :) Nii et mul on kahtlane tunne, et kui ma ükskord siin mahekummelit kuskilt leian, siis ma teen kummeli-nõgese leotist. :P
Juusterindelt veel nii palju, et ootan jätkuvalt Ebayst oma spets juukseharja. 21 juuli maksin ära ja puha, siiani pole välja saadetud. Uurisin küll, et kusmaal asi on ja nii, aga mingit asjalikku vastust ei saanud. Ühe ebaasjaliku sain küll, aga see mind eriti ei aidanud. Noh, kui nad varsti ei saada, siis küsin papi tagasi. Mis seals ikka.
Muideks, tomatid õitsevad. :) Varsti saab mahetomateid!
3 kommentaari:
eeee.. kas sa paned siis palsamit nii,e t see peanahaga kokku puutub? ma panen tuttava juuksuri soovitusel (pikad juuksed on) ainult sellele osale, mis peanahaga kokku ei puutu, pole vaja peanahka koormata, nii lähevad juuksed kiiremini mustaks ka. palsam vaja pusade ärahoidmiseks ja juuste toimtmiseks ning seda vajavad rohkem vanad juuksed - st see osa juuksest, mis peanahast eemal on. ja niimoodi võib vajadusel ka mitteökod jäägid ära kasutada - sest kumb on ökom? kas jääkide kasutamine või äraviskamine?
Teemaväline tähelepanek- Sa oled ka Anastasia raamatuid lugenud. Need on ühed mu lemmikud. :) Ma tean väheseid, kes neid raamatuid teab.
ann, tead, sul on ilmselt õigus. Panen jah palsamit ka peanahale. Et ses suhtes võiks ju jah vaid juukseotstele panna... Aga minu arvates on kogu keha tervik. Juuksed ei ole erand ning isegi vanad juuksed on minu arvates elus ja osake meist. Võibolla ma eksin, aga nii ma arvan. Ja just seetõttu ei taha ma ka juustesse s*tta toppida. :P Aga jah, ma natukene juba kasutasin ühte vana palsamit - ei jätnud juukseid kuigi meeldivaks...
Ning Kristiina - jah, olen küll lugenud. Pidevalt tegelikult loen, kasvõi paar rida päevas.
Postita kommentaar