kolmapäev, 9. jaanuar 2008

Kilekottidest ja rohelisest m6tlemisest

Hommikust, jah.
.
See sissekanne siin pani mind m6tlema sellele, millele ma olen h2sti pikalt ja pidevalt m6elnud. Ses m6ttes, et siis kui veel P2rnus kodus elasin, juba siis m6tlesin, aga siiani ei ole mingit 'Heureka!'-laadset lahendust p2he karanud.
.
R22gin nimelt kilekottidest. K6ikidest nendest, mida antakse Eestis kaubanduskettides tasuta ja siin t2pselt samamoodi. Siin on muidugi asi veel hullem, sest minu viimaste andmete kohaselt pead sa R-Kioskist kilekoti ikka ostma, aga siin antakse k6ikides putkades tasuta. Igatahes. Igasugu pakendeid taaskasutatakse (plastikkanistrid, klaaspudelid, vanapaber, jne), aga ei ole minu viletsad silmad veel kusagil n2inud silti, mis kutsuks yles kilekotte kokku korjama. Jaa, meie Tescode juures on sellised kastid, kuhu saad oma kasutatud kilekotid viia ja siis saab keegi teine neid sealt v6tta ja omatarbeks kasutada, aga mina ei ole seda 'teenust' kunagi kasutanud. Minu l2henemine asjale on paar korralikku tugevat kilekotti, mis ma ostnud olen ja kannan neid oma ridikylides, nagu mu ema vanasti alati tegi. Einoh, ta teeb seda siiani, tegelikult. Ja kui ma vanasti vaatasin sellele viltu, siis nyyd olen ma selle yle t2nulik ja 6nnelik.
.
Siis veel need piimapakendid, kilest, mida Eestis myyakse (meil on ainult plastikkanistrid siin maal). Ma m2letan, et kunagi mu ema ja pool tema t88-kollektiivist korjas samamoodi, pesid puhtaks ja l6ikusid ribadeks ja heegeldasid uksematte. Aga nyyd see ei ole enam vist moes. Aga mida teha k6ikide nende kilekottidega? Tavaline 6huke kile ei sobiks nagunii uksematiks, midagi muud sellest heegeldada n2ib ka suhtm6ttetu. (Ahaa, aga see Uue Maailma turg v6iks ju tegelikult suht h2sti olla myygikohaks piimapakkidest valmistet jalamattidele)
Nii et kallid kaasmaalased, mida v6iks teha koju kuhjuvate kilekottidega? Jah, midagi ostes j2tan ma igal v6imalusel kilekoti alati poodi ja pistan ostetud toote niisama kotti (nt ka siis, kui banaane ostan, ei pane ma neid eraldi kilekotti, vaid j2tan pundi lahtiselt korvip6hja lebama), aga sellegipoolest neid kuhjub ja kuhjub ja kuhjub. See on esimene kord, kus ma oma blogis kedagi otseselt kaasa m6tlema kutsun ja agiteerin, nii et paluks minu vastu armulik olla ja meelde tuletada, et see teema ka teie enda huvides siia pystitatud on. ;)
.
Tahaksin veel 2ra mainida selle, et 'T2nase p2eva mateeria on eilse m6tte vili' ('Armastuse atmosf22r', V. Megre). Ja yleyldse, siit tekstikatkend sama raamatu tagakaanelt:
.
'... Sa mitte ei ennustanud, Nostradamus, maa kohutavate kataklysmide aegu. Sa l6id neid oma m6tetega ja lylitasid inimeste m6tted katastroofi toimumisele. See h6ljub ka nyyd maa kohal, hirmutades inimesi v2ljap22smatusega. Kuid nyyd see ei toimu. Las sinu m6te v6itleb minu omaga! Ma olen inimene. Ma olen Anastasia! Ja ma olen sinust tugevam! ...'
.
Tegelikult ma arvangi, et maailm on praegu t2iesti p6hjas ja enam hullemaks minna ei saa. Ainult paremaks. Sest uus generatsioon juba tegelikult on palju teadlikum k6igest, mis toimub. Uus generatsioon, meie noored, on palju s6bralikumad k6ikide erinevuste suhtes, me m6tleme palju 8kos6bralikumalt. V2hemalt me pyyame seda teha, muig. K6igesse sellesse usus6dade ja tuumapommide teemasse tuleb ka mingi hetk j2rsk p88re, ja see tuleb varsti.
.
.
.
Tavaelulisema kylje pealt, et ma l2hen t2na esimest p2eva p2rast puhkust t88le. Oi, kuidas ei taha. Ja et ma k2isin eile yhte korterit vaatamas, kus seinad hallitasid. Ning yhes agentuuris k2isin, kes t88tajaid hotellidele otsib, regasin end seal 2ra.
Ja ma tulen varsti koju! Mind on tabanud mingisugune k6rvar6nganeedus. Kui ma ennemini haruharva m6ne k6rver6nga 2ra kaotasin (ja ma kannan neid KOGU aeg, tsiteerides Tikrit 'Sind ilma k6rvar6ngasteta n2ha on imelikum, kui ilma meigita' ja tol ajal, kui ta seda ytles, k2isin ma alati meigiga ringi), siis viimase kahe kuu jooksul olen ma kolm juba 2ra kaotanud. Peaaegu neli, aga see yks ylesleitud 6nnetuke oli J-Lo istme all ja Jamaika leidis selle yles. See on kohutavalt h2iriv, sest ma nii armastan k6iki oma k6rvar6ngaid!
.
Ma kavatsen omale mingid eriti vinged kummikud osta (mingid roosad lillekestega v6i leopardimustrilised v6i ruudulised vms), sest Seedri juures k2imine p22dib alati ylimudaste saabastega ja minu saapad ei ole mudastamist 2ra teeninud. =)
.
.
Ma nyyd l6petan, aga meeldetuletusena paluks s6na v6tta ja ajusid ragistada kilekottide teemal! Jah, s i n a ka!

9 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Poest saadud väikesed kilekotid kuluvad kõik koera järelt koristamisele (vähemalt kolm kotti päevas, isegi puudu tuleb). Suured kotid on prügikottideks. Piimapakikotid viskan tõepoolest lihtsalt ära.

Kats ütles ...

minu kilekotimaailmas on lood umbes sarnased traingliga: väikesed kilekotid on kassiliiva jaoks jmt pudipadisodimudi kokkukogumiseks, suured prügikottideks. seetõttu jätan vahel täiesti sihilikult oma tekstiilist suure poekoti koju ja ostan kilekoti - prügikaid on kogu aeg vaja. piimapakkidest saunamatte oli kunagi ka minu kodus omajagu, praeguseks leiavad need pakendid küll tee prügikasti. aga samas jah, see on hea idee sul, et see uue maailma tänavaturg võiks küll pakkuda säästliku mõtlemisega inimesele kilematte, miks mitte! :)

elis ütles ...

http://eppppp.tahvel.info/
vaata, äkki aitab

Smaragd ütles ...

Jah, vaatamata sellele, et ma ise kasutan t2pselt samamoodi kilekotte prygikottideks ja v2hekengi tugevamad hoian alles ja kasutan mitmeid ja mitmeid kordi. IKKAGI on neid majapidamises LIIGA palju... Ma ei tea, hakkame kilekottidest k2ekotte tegema?

Anonüümne ütles ...

Mul andis klassivend kunagi lubaduse, et kui tema ülikooli läheb, siis töötab seal välja tehnika/tehnoloogia, mille abil saab kilekotte ümber tootma hakata, et kasutatud kiledest saaks uusi vms või siis et saaks kilekottidest keskkonnasõbralikult lahti. Ülikooli ta läks ja on seal nüüdseks nii baka kui magistri keemia erialal kiitusega ära lõpetanud, aga kilekottide alasest revolutsioonist pole siiani midagi kuulda.
Mul endal on kilekottidega lood nii, et jah, neid on vahel rohkem kui võiks, aga vähemalt poes käies ei välju ma sealt alati uutega.;)

Anonüümne ütles ...

Need kilekotid on ühed tüütused.Noh, eks ikka prügikoti staatus on esimene funktsioon. Siis on neid vaja korduvkasutamiseks näiteks lasteaias - laste ujumisasjad lähevad sisse. Ujulas muidu kah hea märga trikood sinna panna. Olen täiesti kaalunud, et ma ei luba ostetud uusi rõivaid samuti enam panna kilekotti. Tavaliselt on need nii väikesed, et ei sobi prügikotiks kah. Mul on üks hea megasuur käekott, topin siis sinna.
Piima ma enam kiles ei osta just sellepärast, et pesta ja kuivatada on neid tüütu. Tetrakaid poole lihtsam, aga need on kallimad :(

Unknown ütles ...

puhtad kilekotid võib kokku korjata ja panna läbipaistva kilekotiga PABERKONTEINERISSE. Kes eriti peen ökomõtleja tahab olla, kogub eraldi krabiseva ja tavalise kile.
nii lihtne ongi.
aga üldiselt, näputöö on moes- võib ise endale poekoti õmmelda.

Anonüümne ütles ...

väga huvitav tereloom. Kuulen esimest korda. Raske mõista, miks sellistest asjadest avalikult ja laiemalt ei räägita.

Smaragd ütles ...

Mina ka ei teadnud, et saab paberkonteinerisse toppida.
Ma olen kindel, et ykskord mulle see lahendus p2he tuleb, aga ma lihtsalt ei tea veel, millal. =D